luni, 1 august 2011

Personalul de Giuleşti! Cum s-a transformat Rapidul într-o echipă de pluton în doar 7 zile!

Copleşiţi de laude, jucătorii Rapidului au fost sâmbătă o umbră a echipei din prima etapă. Şocat de rezultat, Copos l-a "înţepat" pe Lucescu: "Am jucat mai bine în primăvară"

"Favoriţii" la titlu au clacat inexplicabil la Mediaş, cu Universitatea Cluj. Inexplicabil ca atitudine, pentru că, după aspectul jocului, nu puteau să spere la nimic. De fapt, asta a şi deranjat cel mai mult. Rapid a lăsat senzaţia că putea să joace două zile cu trupa lui Ionuţ Badea şi tot n-ar fi putut reveni în meci. Iată cauzele, consecinţele şi planul de regrupare de după acest eşec.

S-au crezut învingători

Clişeu sau nu, asta a fost principala cauză a eşecului, recunoscută şi de jucători după meci. Laudele primite din toate părţile în perioada de pregătire, dar mai ales după victoria cu FC Vaslui, au acţionat ca un bumerang. Chiar dacă ştiau de pericolul automulţumirii şi la nivel declarativ, au spus că rămân cu picioarele pe pământ, însă, în subconştient, rapidiştii au fost înfrânţi de complimente. S-au adăugat un autogol şi un eurogol pe care nu-l vezi în fiecare zi, iar revenirea în faţa unei echipe superorganizate a devenit imposibilă.

Apostol, Sburlea şi Deac, principalele deziluzii

Răzvan Lucescu s-a ferit să nominalizeze responsabilii pentru înfrângerea de sâmbătă, dar oricine a văzut meciul a putut identifica mâinile moarte ale Rapidului. Apostol a fost schimbat la pauză pentru că nu i-a ieşit nimic, Sburlea a demonstrat că nu se simte bine pe postul de atacant central, iar Deac, omul meciului cu Vaslui, a fost moale tot meciul, dar mai ales în duelul cu Niculescu, de la golul de 2-0. Cei trei n-au fost însă singurele decepţii. Surdu a jucat ca în vremurile când îl înjura toată Ghencea, Grigorie a intrat cu scopul de a rezolva meciul singur, iar Burcă şi-a arătat limitele în centrul apărării. Nu în ultimul rând, Duarte şi-a marcat un autogol, semn că nici măcar lui nu-i poate merge totul perfect la infinit. În plus, se poate spune că până şi căpitanul Marcos Antonio a avut una dintre cele mai slabe prestaţii de când a venit în Giuleşti.

Prima "săgeată" către Răzvan
Că rapidiştii nu se aşteptau la un asemenea eşec s-a văzut foarte limpede din reacţiile stângace ale conducătorilor de după joc. George Copos a însoţit echipa în deplasare în aşteptarea unui nou galop de sănătate, dar la final a fost consternat. A plecat valvârtej de la stadion şi a dat o singură declaraţie, pripită: "Am jucat mai bine în primăvară", cu referire clară la jocul din finalul campionatului trecut. Atunci, Rapid a învins-o cu 2-1 pe "U" Cluj, tot la Mediaş, cu Marian Rada pe bancă. Apoi, Dinu Gheorghe n-a ştiut nici el cum să se comporte. La final a coborât pe banca de rezerve, unde a rămas 15 minute stană de piatră.

"12 puncte în patru meciuri"
Echipa Rapidului a plecat spre Bucureşti cu autocarul, imediat după finalul jocului. Unii jucători au fost deranjaţi că au fost nevoiţi să se întoarcă noaptea, ajungând în Capitală obosiţi, în jurul orei cinci dimineaţa, dar alţii au aprobat decizia, pentru că le-a permis să aibă două zile libere, duminică şi luni. Cu un lucru au fost însă cu toţii de acord. "Urmează patru jocuri, dintre care trei sunt cu nou-promovate. Nu avem voie să scoatem mai puţin de 12 puncte", a spus Herea.

Antrenament pe întuneric
Antrenamentul obişnuit pe care rapidiştii îl efectuează imediat după terminarea meciurilor din Liga I a fost cât pe ce să nu se poată desfăşura. Gazdele de la Mediaş au stins nocturna şi i-au acuzat pe alb-vişinii că vor strica gazonul, în condiţiile în care a doua zi Gazul urma să întâlnească pe Dinamo. Situaţia a fost remediată în scurt timp, iar elevii lui Răzvan Lucescu şi-au continuat şedinţa de pregătire.

"U", superamical cu Lazio

"U" Cluj nu stă degeaba în pauza cauzată de meciul naţionalei cu Uzbekistan. Trupa lui Florian Walter va juca sâmbătă, la Roma, un amical împotriva uneia dintre cele mai bune echipe din Serie A, Lazio Roma. Chiar dacă pare timpuriu, a fost aranjat deja şi un alt joc, în octombrie, cu Hamburger SV, la inaugurarea stadionului "Cluj Arena".

Pentru Rui Duarte (foto), seara meciului cu Universitatea Cluj a fost dezastruoasă. În minutul 29 a marcat în proprie poartă cu o lovitură de cap, dar nu era finalul ghinionului pentru portughez. La doar trei minute după startul reprizei secunde, o petardă aruncată din sectorul galeriei "şepcilor roşii" a aterizat şi explodat chiar lângă lusitan. Chiar dacă în primă instanţă singura urmare a incidentului părea să fie doar sperietura trasă de Duarte, lusitanul nu a scăpat doar cu atât, explozia cauzându-i acestuia o arsură, nu foarte gravă. Cristian Balaj, centralul partidei, a întrerupt jocul preţ de câteva minute, timp în care fundaşul a fost consolat chiar de patronul Universităţii, Florian Walter.

Sursa:Prosport