joi, 30 iunie 2011

Deac şi Sburlea au adus victoria Rapidului în amicalul cu Austria Viena, scor 2-1

Rapidul lui Răzvan Lucescu a obţinut o nouă victorie în stagiul de pregătire din Austria, 2-1 cu Austria Viena.

Ciprian Deac a deschis scorul în prima parte a meciului cu un lob superb din interiorul careului, după ce a fost lăsat singur cu portarul de pasa lui Romeo Surdu. Giuleştenii au controlat în totalitate prima repriză, ţinîndu-i pe austrieci numai în propria jumătate. Alexa a ţintit apoi bara la mijlocul reprizei.

Giuleştenii au început la fel de bine şi repriza a doua, iar Sabrin Sburlea a majorat diferenţa în minutul 55, cu o lovitură de cap din interiorul careului. Austriecii au redus din diferenţă cu patru minute înainte de final.

Echipa de start a Rapidului: Coman - Creţu, Oros, Burcă, Ezequias - Apostol, Alexa, Grigorie - Surdu, Cassio, Deac

Aceasta a fost cea de-a treia partidă amicală a giuleştenilor din această vară, după eşecul cu ucrainenii de la Karpaty Lvov (1-2) şi victoria în faţa campioanei Israelului, Maccabi Haifa (1-0).