luni, 27 iunie 2011

Rapid a cîştigat primul meci cu Răzvan Lucescu pe bancă, 1-0 cu Maccabi Haifa

Rapid a susţiut astăzi testul doi al stagiului din Austria, împotriva unui club cu 10 ani mai în vîrstă decît gruparea feroviară.

Maccabi Haifa a ieşit din nou campioană în Israel în anul în care a împlinit 98 de primăveri de la înfiinţare. În total, alb-verzii au în palmares pe plan intern 12 titluri şi 5 Cupe. Trei dintre izbînzile din campionat au fost obţinute cu Ronny Levy pe bancă!

Gruparea este antrenată de Elisha Levy (53 de ani), care a venit pe banca tehnică în 2008 în locul actualului antrenor al Stelei, Ronny Levy. Lotul israelienilor nu cuprinde vreun nume cu adevărat important în Europa, vedetle fiind fiind vîrful georgian Vladimir Dvalishvili şi "decarul" Lior Rafaelov. În rest, echipa este formată preponderent din fotbalişti tineri, media de vîrstă fiind de 23 de ani.

Răzvan Lucescu nu a putut conta nici azi pe Rui Duarte, absent, Teixeira, accidentat, Pancu, în recuperare, dar la giuleşteni şi-au făcut azi debutul Alexa şi Surdu. Ultimii doi n-au prins primul meci de pregătire, pierdut cu ucrainenii de la Karpatî Lvov (1-2).

ECHIPA RAPIDULUI: Coman - Creţu, M. Antonio, Burcă, Bozovici - Roman, Grigore, Apostol, Deac - Herea - Cassio
În al doilea meci de pregătire, fostul selecţioner a început partida cu următorul 11: Coman – Creţu, M. Antonio, Burcă, Bozovici – Roman, Grigore, Apostol, Deac – Herea – Cassio.
Prima repriză a fost una mulţumitoare pentru Răzvan Lucescu: echipa sa a jucat, a dominat şi a marcat- chiar un gol superb! În minutul 15 , Herea a executat impecabil o lovitura de la 25 de metri, direct în colţul din stânga-sus: 1-0!
În partea a doua a jocului, primul care a pus probleme portarului israelian a fost Roman, cu un şut puternic de la 28 metri, dar mingea a fost respinsă în corner. Ocazii au mai fost, dar niciuna  n-a mai fost finalizată, chiar dacă în teren au intrat şi Alexa, şi Surdu.
Partida s-a încheiat cu  scorul din min. 15, 1-0 şi este prima victorie a Rapidului, în această sesiune de pregătire, sub comanda lui Răzvan Lucescu.